Themes - Twenty Twenty - en to ku_IQ translation catalogue (33 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
ku_IQ: ڕووکاری بنەڕەتی ئێمە بۆ ساڵی 2020 دروستکراوە بۆ ئەوەی سوود لە تەواوی نەرمی سەرنووسەرەکانی بلۆک وەربگرێ. ڕێکخراوەکان و کارەکان توانای دروستکردنی پەڕەی نیشتنەوەی دینامیکیان هەیە لەگەڵ پلانی بێ کۆتایی بە بەکارهێنانی گرووپ و ستوونی بلۆکەکان. ستوونی ناوەڕۆکی ناوەند و تایپۆگرافی باش کراو هەروەها وا دەکات کە تەواو بێت بۆ بلۆگە نەریتییەکان. شێوازەکانی سەرنووسەر ێکی باشت پێدەدەن لەوەی کە ناوەڕۆکەکەت چۆن دەبێت، تەنانەت پێش بڵاوکردنەوە. دەتوانیت بەرمسێکی کەسی بە ماڵپەڕەکەت بدەی بە گۆڕینی ڕەنگەکانی پاشبنەما و ڕەنگی جیاواز لە کڕیارخواز. ڕەنگەکانی هەموو توخمەکان لە ماڵپەڕەکەت بە شێوەیەکی خۆکار هەژمار کراون لەسەر بنەمای ئەو ڕەنگانەی هەڵتدەبژێرن، دڵنیابوون لە جیاوازی ڕەنگی بەرز، کە بەردەستە بۆ سەردانکەرانت.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty
ku_IQ: بیست و بیست

en: Nothing Found
ku_IQ: هیچ شتێک نەدۆزرایەوە

en: Show author bio
ku_IQ: پیشاندانی بیۆ نوسەر

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
ku_IQ: سەیری ئەرشیف بکە <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
ku_IQ: یومۆما نوێ کە دەرگاکانی دەکاتەوە

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
ku_IQ: لە

en: Join the Club
ku_IQ: بچۆ ڕیزی یانەکە

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
ku_IQ: ئەندامان دەتوانن دەست گەیشتن بە پێشانگا و فرۆشتنە تایبەتەکان. ئەندامەکانمان 99,99 دۆلاریان تێچووە و ساڵانە شالیاڵیان بۆ دەکرێت

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
ku_IQ: ببە بە ئەندام و پێشنیاری تایبەت بەدەست بهێنە!

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
ku_IQ: &#8220;Cyborgs, وەک دۆنا هاراوای فەیلەسوف دامەزرا، لە خۆڕا نییە. ئەوان هی کۆسمۆسیان #8221.

en: From Signac to Matisse
ku_IQ: لە سینەک بۆ ماتیس

en: The Life I Deserve
ku_IQ: ئەو ژیانەی کە من شایەنیم

en: Primary Color
ku_IQ: ڕەنگی سەرەکی

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
ku_IQ: پێشانگاکان لە لایەن UMoMA بە هاوکاری هونەرمەندان و مۆزەخانەکانی جیهان بەرهەم دەهێنرێن و زۆر جاریش سەرنجی نێودەوڵەتی بۆ لای خۆیان ڕائەکێشن . ئومۆما لە مۆزەخانەی ساڵی ئەوروپاوە ستایشێکی تایبەتی وەرگرت، لە ڕیزی کاندیدە بەرزەکانی خەڵاتی مۆزەخانەی ساڵی سوید و هەروەها بۆ خەڵاتی ئەنجوومەنی مۆزەخانەی ئەوروپا بوو

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
ku_IQ: لەگەڵ حەوت نهۆم لە تەلارسازیی سەرسوڕهێنەر، UMoMA پیشانگاکانی هونەری هاوچەرخی نێودەوڵەتی پیشان دەدات، هەندێک جار لەگەڵ هونەردا بە مێژووی ڕابردووە بابەتی وجودی و سیاسی و فەلسەفی لە بەرنامەی ئێمەدا بێ وەک سەردانکەر بانگهێشت کراون بۆ گفتوگۆی هونەری گەشتی هیدەر، وانە، فیلم و رووداوی تر بە وەرگرتنێکی ئازاد

en: October 1 -- December 1
ku_IQ: یەکی تشرینی یەکەم -- یەکی کانوونی یەکەم

en: Search for:
ku_IQ: گەڕان بۆ:

en: search again
ku_IQ: گەڕان جارێکی تر

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
ku_IQ[0]: %s ئەنجاممان دۆزیەوە بۆ گەڕانەکەت.
ku_IQ[1]: %s ئەنجاممان دۆزیەوە بۆ گەڕانەکەت.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
ku_IQ: %s سەرەوە

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
ku_IQ: بۆ سەرەوە %s

en: 404 not found
ku_IQ: 404 نەدۆزرایەوە

en: Pages:
ku_IQ: پەڕەکان:

en: Social Links Menu
ku_IQ: لیستەی بەستەری یۆڕە کۆمەڵایەتییەکان

en: Comments are closed.
ku_IQ: لێدوان نووسین داخراوە.

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
ku_IQ: قالبی پانی تەواو

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
ku_IQ: کۆنتر <span class="nav-short">Posts</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
ku_IQ: نوێتر <span class="nav-short">Posts</span>

en: Post
ku_IQ: بابەت

en: Close search
ku_IQ: داخستنی گەڕان

en: Expanded Social links
ku_IQ: لینکە کۆمەڵایەتیەکانی فراوانکراو

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ku_IQ: دەستەی وۆردپرێس
