Themes - Twenty Twenty-Four - en to ku_IQ translation catalogue (292 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
ku_IQ: بیست بیست و چوار بە شێوەیەک دیزاین کراوە کە گونجاو و گشتگیر بێت و بۆ هەموو ماڵپەڕێک بەکاربهێنرێت. تێکەڵەیەکە لە چەندین قاڵب و شێوەئاسا کە سەرجەم پێداویستییەکان پڕ دەکاتەوە، وەکو ماڵپەڕێکی کار و بازرگانی، بڵۆگ و نووسین یان پیشاندانی کارەکان. بە چەند ڕێکخستنێکی کەمی ڕەنگ و نووسین چەندین ئەگەر دێنە ئاراوە. بیست بیست و چوار چەندین شێواز و دیزاینی پەڕەی تەواوی تێدایە، کە یارمەتیت دەدات ماڵپەڕەکەت زۆر بەخێرایی دروست بکەیت، بەتەواویی گونجاوە لەگەڵ دەستکاریکەری ماڵپەڕەکە، هەروەها سەرجەم ئامڕازە نوێیەکانی دیزاین وەگەڕدەخات کە لە وۆردپرێسی 6.4 ناسێنراون.

en: Twitter/X
ku_IQ: تویتەر\X

en: Contact Us
ku_IQ: پەیوەندییمان پێوە بکە

en: Terms and Conditions
ku_IQ: مەرج و یاساکان

en: Privacy Policy
ku_IQ: سیاسەتی تایبەتێتی

en: Careers
ku_IQ: هەلی کار

en: History
ku_IQ: مێژوو

en: Team
ku_IQ: تیم

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
ku_IQ: لیستەی بابەتەکان بەبێ وێنە، 1 ستوون

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
ku_IQ: من <em>لیا ئەکۆستام</em>، وێنەگرم و سۆزی بەتینم بۆ کارەکەم هەیە، لە تۆمارکردنی جوانییەکانی ژیانەوە ئیلهام وەردەگرم.

en: A collection of full page layouts.
ku_IQ: کۆمەڵەیەک لە گەڵاڵەبەندیی پەڕەی تەواو.

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
ku_IQ: په‌ڕه‌كان

[ctx: Template part name]
en: Header
ku_IQ: سەرپەڕە

[ctx: Font size name]
en: Large
ku_IQ: گەورە

[ctx: Font size name]
en: Medium
ku_IQ: ناوەند

[ctx: Color name]
en: Base
ku_IQ: بنچینە

[ctx: Template part name]
en: Footer
ku_IQ: ژێرپەڕە

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ku_IQ: مێتای بابەت

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ku_IQ: زۆر گەورە

en: Facebook
ku_IQ: فەیسبووک

en: Instagram
ku_IQ: ئینستاگرام

en: Follow
ku_IQ: شوێنکەوتن

en: Contact
ku_IQ: پەیوەندی

note: Translators: Designed with WordPress
en: Designed with %1$s
ku_IQ: دیزاینکراوە لەگەڵ %1$s

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
ku_IQ: خۆتۆمارکردن

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
ku_IQ: ڕاژەکانمان

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
ku_IQ: گەڵاڵەبەندیی پڕۆژە

en: Social Media
ku_IQ: تۆڕی کۆمەڵایەتی

en: Social
ku_IQ: کۆمەڵایەتی

en: Privacy
ku_IQ: تایبەتێتی

en: About
ku_IQ: دەربارە

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
ku_IQ: پێشتر:

en: Posts
ku_IQ: بابەتەکان

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ku_IQ: ڕێدۆزیی بابەت

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
ku_IQ: لە

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
ku_IQ: له‌لایه‌ن

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
ku_IQ: مێتای بابەت

[ctx: Pattern title]
en: No results
ku_IQ: بێ ئەنجام

en: Comments
ku_IQ: سەرنجەکان

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ku_IQ: سەرنجەکان

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
ku_IQ: تاک لەگەڵ لاتەنیشت

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ku_IQ: پەڕە بێ ناونیشان

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ku_IQ: لاتەنیشت

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
ku_IQ: مس بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
ku_IQ: نەعنا بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
ku_IQ: گوڵە مریەمە بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
ku_IQ: ژەنگ بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
ku_IQ: بەردەلم بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
ku_IQ: بێجی بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
ku_IQ: مسی کاڵ بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
ku_IQ: نەعنای کاڵ بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
ku_IQ: گوڵە مریەمەی کاڵ بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
ku_IQ: ژەنگی کاڵ بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
ku_IQ: بەردەلمی کاڵ بۆ سپی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
ku_IQ: بێجیی کاڵ بۆ سپی ستوونی

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
ku_IQ: ڕەش و شینی کاڵ

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
ku_IQ: ڕەش و گوڵی مریەمە

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
ku_IQ: ڕەش و ژەنگاوی

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
ku_IQ: ڕەش و بەردەلم

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
ku_IQ: ڕەش و سپی

[ctx: Color name]
en: Base / 2
ku_IQ: بنچینە \ 2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
ku_IQ: ژەنگ بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
ku_IQ: ژەنگی کاڵ بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
ku_IQ: ژەنگی ڕوون بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
ku_IQ: ژەنگی کاڵی ڕوون بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
ku_IQ: ژەنگی تۆخ بۆ بێجی

[ctx: Style variation name]
en: Rust
ku_IQ: ژەنگ

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
ku_IQ: سەرەکی \ پێنج

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
ku_IQ: سەرەکی \ چوار

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
ku_IQ: سەرەکی \ سێ

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
ku_IQ: سەرەکی \ دوو

[ctx: Color name]
en: Accent
ku_IQ: سەرەکی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
ku_IQ: مس بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
ku_IQ: پۆڵا بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
ku_IQ: زەیتوون بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
ku_IQ: دارچینی بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
ku_IQ: گوێز بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
ku_IQ: بێجی بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
ku_IQ: مسی کاڵ بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
ku_IQ: پۆڵای کاڵ بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
ku_IQ: زەیتوونی کاڵ بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
ku_IQ: دارچینیی کاڵ بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
ku_IQ: گوێزی کاڵ بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
ku_IQ: دەربارەی ئێمە

[ctx: Pattern title]
en: Project details
ku_IQ: وردەکارییەکانی پڕۆژە

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
ku_IQ: بەڕێوەبردنی پڕۆژە

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
ku_IQ: پهد

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
ku_IQ: پهد

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
ku_IQ: پهد

[ctx: Pattern title]
en: About
ku_IQ: دەربارە

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
ku_IQ: گەڕان...

en: Search the website
ku_IQ: گەڕان لە ماڵپەڕەکە

en: About the author
ku_IQ: دەربارەی نووسەرەکە

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ku_IQ: لاتەنیشت

[ctx: search button text]
en: Search
ku_IQ: گەڕان

[ctx: search form label]
en: Search
ku_IQ: گەڕان

[ctx: Pattern title]
en: Search
ku_IQ: گەڕان

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
ku_IQ: دواتر:

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
ku_IQ: پەڕە نەدۆزرایەوە

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
ku_IQ: تکایە وەڵام بدەرەوە

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
ku_IQ: تکایە وەڵام بدەرەوە

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
ku_IQ: تکایە وەڵام بدەرەوە

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
ku_IQ: بەشداریکردن

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
ku_IQ: بێبەرانبەر

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
ku_IQ: نرخەکان

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
ku_IQ: خشتەی نرخەکان

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
ku_IQ: ڕاژەکانمان

[ctx: Color name]
en: Base / Two
ku_IQ: بنچینە \ دوو

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
ku_IQ: پرتەقاڵی و سپی

[ctx: Style variation name]
en: Ember
ku_IQ: پشکۆ

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
ku_IQ: ڕاوێژکاری

note: Translators: About text placeholder
en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
ku_IQ: من دەربارەی دارایی، بەڕێوەبردن و ئابووری دەنووسم. کتێبەکەم “%1$s” ئێستا بەردەستە.

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
ku_IQ: ئەندامانی دەستە، 4 ستوون

en: Watch, Read, Listen
ku_IQ: تەماشاکردن، خوێندنەوە، گوێگرتن

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
ku_IQ: لیستەی بابەتەکان، 3 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
ku_IQ: لیستەی بابەتەکان، 1 ستوون

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
ku_IQ: پەڕەی سەرەکی (تکایە وەڵام بدەرەوە)

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
ku_IQ: پەڕەی (تکایە وەڵام بدەرەوە)

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
ku_IQ: خۆتۆمارکردن

en: Popular Categories
ku_IQ: هاوپۆلە بەناوبانگەکان

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
ku_IQ: داری سەراوکەوتە بۆ ڕەساسیی تۆخی ستوونی

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
ku_IQ: ڕەساسیی تۆخ و پۆڵا

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
ku_IQ: ڕەساسیی تۆخ و زەیتوون

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
ku_IQ: ڕەساسیی تۆخ و دارچین

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
ku_IQ: ڕەساسیی تۆخ و گوێز

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
ku_IQ: ڕەساسیی تۆخ و سپی

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
ku_IQ: ئاقیقی یەمەنی

[ctx: Style variation name]
en: Mint
ku_IQ: نەعنا

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
ku_IQ: جیاوازی \ 3

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
ku_IQ: گێژاو

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
ku_IQ: ئۆقیانووس بۆ تەڵاشەبەردی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
ku_IQ: مرەکەب بۆ ئۆقیانووسی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
ku_IQ: مرەکەب بۆ سەهۆڵی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
ku_IQ: ئۆقیانووس بۆ سەهۆڵی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
ku_IQ: تەڵاشەبەرد بۆ سەهۆڵی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
ku_IQ: سەهۆڵ بۆ شینی ئاسمانیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
ku_IQ: مرەکەب بۆ ئۆقیانووسی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
ku_IQ: ئۆقیانووس بۆ تەڵاشەبەردی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
ku_IQ: مرەکەب بۆ سەهۆڵی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
ku_IQ: ئۆقیانووس بۆ سەهۆڵی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
ku_IQ: تەڵاشەبەرد بۆ سەهۆڵی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
ku_IQ: شینی ئاسمانیی بۆ سەهۆڵی ستوونی

[ctx: Style variation name]
en: Ice
ku_IQ: سەهۆڵ

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ku_IQ: زۆر زۆر گەورە

[ctx: Font size name]
en: Small
ku_IQ: بچووک

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
ku_IQ: جیاوازی \ سێ

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
ku_IQ: جیاوازی \ دوو

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
ku_IQ: بەردبوو

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
ku_IQ: جیاوازی \ 2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
ku_IQ: داری ئەبەنووس بۆ تەڵاشەبەردی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
ku_IQ: تەڵاشەبەرد بۆ بۆری مەیلەو قاوەییی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
ku_IQ: تەڵاشەبەرد بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
ku_IQ: بۆری مەیلەو قاوەییی بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
ku_IQ: بێجی بۆ کەتان ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
ku_IQ: داری ئەبەنووس بۆ تەڵاشەبەردی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
ku_IQ: داری ئەبەنووس بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
ku_IQ: داری ئەبەنووس بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
ku_IQ: تەڵاشەبەرد بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
ku_IQ: بۆری مەیلەو قاوەییی بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
ku_IQ: کەتان بۆ بێجیی ستوونی

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
ku_IQ: بەجێهێشتنی جێپەنجەیەکی دیار لەسەر سبەینێ.

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
ku_IQ: ئێتۆد چەندین ڕاژەی نایاب پێشکەش دەکات وەکو ڕاوێژکاری، بەڕێوەبردن، دیزاین و توێژینەوە. هەموو هەوڵێکی تەلارسازیی دەرفەتێکە بۆ داڕشتنی داهاتوو.

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
ku_IQ: دەقی ناونیشان و دوگمە لای چەپ لەگەڵ وێنە لای ڕاست

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
ku_IQ: پێشانگا نۆژەنکراوەکە بڕیارە سیمایەکی نوێ بدات بە تۆرۆنتۆ، جگە لەوەی هونەر و تابلۆ مەزنەکان پیشان دەدات، هەوڵێکیشە بۆ لێک نزیک کردنەوەی کۆمەڵگە و گفتوگۆی هونەری. سەردانکەران ئەم شاکارە ئەندازیارییە دەبینن. فراوانکردنی پێشانگانە ڕێزگرتنە لە هونەری کۆن و ئامادەکردنی بۆ داهاتوو، تا وەکو چرایەکی ئیلهام بەخشین بمێنێتەوە.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
ku_IQ: لەگەڵ سەرنجی تەواومان بۆ وردەکاری و نایابی، ئێمە ئەو بۆشاییانە دروست دەکەین کە ئیلهام و چێژ دەبەخشن، هەروەها مانایەکی نوێ دەدەن بە ژیانی ئەو کەسانەی تێیدان.

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
ku_IQ: پێشانگا نۆژەنکراوەکە بڕیارە سیمایەکی نوێ بدات بە ناوچەکە.

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
ku_IQ: ئەزموونی بەدیهێنانی خەونەکان بکە لەگەڵ شارەزا و ئەندازیارەکانی ئێتۆد.

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
ku_IQ: چارەسەرە تەلارسازییەکان

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
ku_IQ: دەستگەیشتن بە بەرنامەی بەکاربەری

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
ku_IQ: پشتگیریی بەردەوام

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
ku_IQ: ئەزموونی بەدیهێنانی خەونەکان بکە لەگەڵ شارەزا و ئەندازیارەکانی ئێتۆد.

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
ku_IQ: نۆژەنکردنەوە و چاککردنەوە

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
ku_IQ: ڕاژە پێشکەوتوو و ناوازەکانمان گونجاون بۆ هەموو جۆرە کار و پڕۆژەیەک، لە خانوویەکی سادە و بچووکەوە بۆ پڕۆژەی بازرگانیی گەورە.

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
ku_IQ: خولیایەک بۆ دروستکردنی بۆشاییەکان

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
ku_IQ: خانە خانەی تایبەتمەندی، 3 ستوون

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
ku_IQ: <em>ئێتۆد</em> لە ڕابردوودا قەتیس نەبووە—ئێمە سۆزی بەتینمان هەیە بۆ ئەو دیزاینە ناوازانەی شێوە دەدەن بە جیهانی ئەمڕۆمان.

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
ku_IQ: لێدوانی ناوەڕاست

note: Translators: About link placeholder
en: Money Studies
ku_IQ: توێژینەوەی پارە

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
ku_IQ: لێدوانی ناوەڕاست، بچووک

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
ku_IQ: دەستگەیشتنێکی تایبەت بۆ تێڕوانین لە دیزاینەکان.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
ku_IQ: ئەو توێژینەوانەی تەلارسازیی بەرز دەنرخێنن.

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
ku_IQ: جیهانێک لە بابەتەکانی بیرکردنەوە.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
ku_IQ: هەواڵنامەی ئێتۆد

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
ku_IQ: پەنجەرەی باڵەخانەیەک لە شاری نۆریمبێرگ، ئەڵمانیا

en: Tourist taking photo of a building
ku_IQ: گەشتیارێک وێنەی باڵەخانەیەک دەگرێت

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
ku_IQ: بەرنامەی بەکاربەریی ئێتۆد

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
ku_IQ: ڕاژە پێشکەوتوو و ناوازەکانمان گونجاون بۆ هەموو جۆرە کار و پڕۆژەیەک، لە خانوویەکی سادە و بچووکەوە بۆ پڕۆژەی بازرگانیی گەورە.

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
ku_IQ: ڕیزێک لە سەرچاوە

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
ku_IQ: دەق لەگەڵ وێنەی یەک‌ بەدوای‌ یەک

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
ku_IQ: بەڕێوەبەری جێبەجێکار

[ctx: Name of Person Provided the Testimonial]
en: Annie Steiner
ku_IQ: ئانی ستاینەر

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
ku_IQ: سەرچاوەی پێداچوونەوەی کڕیاران

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
ku_IQ: “ئێتۆد هەزاران کاتژمێر کاتیان بۆ گەڕاندینەوە، هەروەها چەندین تێڕوانینی نوێیان فێرکردین کە پێشتر بیرمان لێ نەکردبۆوە.”

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
ku_IQ: پێداچوونەوەی ناوەڕاست

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
ku_IQ: قاڵبی بابەتی تاک - نموونەی کارەکان

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
ku_IQ: قاڵبی گەڕانی بڵۆگ

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
ku_IQ: قاڵبی گەڕانی نموونەی کارەکان

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
ku_IQ: قاڵبی نوانەی نموونەی کارەکان

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
ku_IQ: قاڵبی نوانەی بڵۆگ

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
ku_IQ: قاڵبی ماڵەوەی نموونەی کارەکان لەگەڵ وێنەی تایبەتی بابەت

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
ku_IQ: قاڵبی ماڵەوەی کار

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
ku_IQ: قاڵبی ماڵەوەی بڵۆگ

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
ku_IQ: قاڵبی ئەرشیفی نموونەی کارەکان

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
ku_IQ: قاڵبی ئەرشیفی بڵۆگ

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
ku_IQ: بەڕێوەبەری پڕۆژە

[ctx: Sample name of a team member]
en: Ivan Lawrence
ku_IQ: ئیڤان لۆرێنس

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
ku_IQ: تەلارساز

[ctx: Sample name of a team member]
en: Helga Steiner
ku_IQ: هێلگا ستەینەر

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
ku_IQ: بەڕێوەبەری ئەندازیاری

[ctx: Sample name of a team member]
en: Rhye Moore
ku_IQ: ڕەی مۆر

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
ku_IQ: دامەزرێنەر، بەڕێوەبەری جێبەجێکار

[ctx: Sample name of a team member]
en: Francesca Piovani
ku_IQ: فرانسێسکا پۆڤانی

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
ku_IQ: چەندین کەسی شارەزا و بە ئەزموون لە تیمەکەماندا کار دەکەن، لە تەلارسازی بە ئەزموونەوە تا ئەندازیارە شارەزا و بەناوبانگەکان.

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
ku_IQ: تیمەکەمان بناسە

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
ku_IQ: ئەندامان

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
ku_IQ: بابەتی ئۆفسێت لەگەڵ وێنە تایبەتەکان بە تەنیا، 4 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
ku_IQ: بابەتەکان لەگەڵ وێنە تایبەتەکان بە تەنیا، 3 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
ku_IQ: تۆڕێک لە بابەت لەگەڵ بابەتی یەکەم وەکو تایبەت، 2 ستوون

en: Green staircase at Western University, London, Canada
ku_IQ: پلیکانەیەکی سەوز لە زانکۆی وێستەرن، لەندەن، کەنەدا

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
ku_IQ: پوختەیەک لە پڕۆژەی نموونەی کارەکان

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
ku_IQ: بەشداریی لە هەواڵنامەکەمان بکە و بەردەوام پەیوەست بە بە کۆمەڵگەکەمانەوە

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
ku_IQ: پەڕەی هەواڵنامە

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
ku_IQ: ماڵەوەی نموونەی کارەکان لەگەڵ وێنەی تایبەتی بابەت

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
ku_IQ: پێشانگای وێنەی ماڵەوەی نموونەی کارەکان

[ctx: Pattern title]
en: Business home
ku_IQ: ماڵەوەی کار

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
ku_IQ: ماڵەوەی بڵۆگ

en: Financial apps for families
ku_IQ: بەرنامە بەکاربەرییە داراییەکان بۆ خێزان

en: Latest inflation report
ku_IQ: دواین ڕاپۆرتی هەڵاوسان

en: Links I found useful and wanted to share.
ku_IQ: ئەو بەستەرانەی سوودبەخشن بەلامەوە و دەمەوێت پێتانی بناسێنم.

en: Useful Links
ku_IQ: بەستەرە سوودبەخشەکان

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
ku_IQ: پاڵەوانی نموونەی کارەکان

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
ku_IQ: هیچ بابەتێک نەدۆزرایەوە.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
ku_IQ: ئەو پەڕەیەی بەدوایدا دەگەڕێیت بوونی نییە، یان گواستراوەتەوە. تکایە گەڕان ئەنجام بدە لە ڕێگەی فۆڕمەکەی خوارەوە.

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
ku_IQ: پێشانگایەکی هونەری لە ئۆنتاریۆ، تۆرۆنتۆ، کەنەدا

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
ku_IQ: 2. ئەو توێژینەوانەی کە هونەر بەرز دەنرخێنن، دەتوانن ئیلهام و خۆشەویستی ببەخشن.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
ku_IQ: ڕاژە پێشکەوتوو و ناوازەکانمان گونجاون بۆ هەموو جۆرە کار و پڕۆژەیەک، لە خانوویەکی سادە و بچووکەوە بۆ پڕۆژەی بازرگانیی گەورە. لەگەڵ هەوڵەکانمان بۆ گرنگیدان بە بەردەوامی و ژینگە، ئێتۆد ئەو پردەیە کە خەونە تەلارسازییەکان دەگەیەنێت بە ڕاستییە دروستکراو و مەزنەکان.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
ku_IQ: 1. لە ئێتۆد، دەمانەوێت سنوورە تەلارسازییەکان تێکبشکێنین و سەردەمێکی نوێ لە دیزاین بهێنینە ئاراوە، سەردەمێک کە ناوازەیی نیشانەی سەرەکیی بێت، لەگەڵ گرنگیدان بە ژینگە.

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
ku_IQ: پلیکانەیەکی چۆڵ لە ژێر سەقفێکی گۆشەیی، لە بەندەری دارلینگ، سیدنی، ئوسترالیا

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
ku_IQ: پێشانگای ئۆفسێت، 4 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
ku_IQ: پێشانگای ئۆفسێت، 3 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
ku_IQ: پێشانگای ئۆفسێت، 2 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
ku_IQ: وێنە بە ڕوونمای تەواو

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ دواڕووپەڕ، 4 ستوون

en: Keep up, get in touch.
ku_IQ: بەردەوام بە، پەیوەندی بکە.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ دواڕووپەڕ، 3 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ نیشانەی پێناس لە ناوەڕاست و ڕێدۆزی

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
ku_IQ: دامەبڕێ و لەگەڵمان بە بۆ وەرگرتنی هەموو ئەو زانیارییانەی پێویستتە.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
ku_IQ: بەشداربە لەگەڵ زیاتر لە 900 بەشداربووی تر

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
ku_IQ: دوگمەی کرداریی لە ناوەڕاست

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
ku_IQ: ئەزموونی خەیاڵ و شارەزایی بکە لەگەڵ ئێتۆد—ئەو هاندەرەی گۆڕانکارییە تەلارسازییەکان جێگیر دەکات لە جیهانی ئەمڕۆمان.

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
ku_IQ: ڕێنماییکردنی کارەکەت لە ڕێگەی پڕۆژەکەوە

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
ku_IQ: دوگمەی کرداریی ڕاژەکان لەگەڵ وێنە لەلای چەپ

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
ku_IQ: پلیکانی پێچکەدار بەدرێژایی دیوارێکی چەماوە لە مۆزەخانەی کیاسما، هێلسنکی، فینلاند

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
ku_IQ: شوێنێک بگرە

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
ku_IQ: ئەزموونی بەدیهێنانی خەونەکان بکە لەگەڵ شارەزا و ئەندازیارەکانی ئێتۆد لە کۆنگرەی تەلارسازی، شوبات 2025.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
ku_IQ: دەستگەیشتنی تایبەت بە بەرنامەی بەکاربەریی <em>ئێتۆد</em> بۆ iOS و ئەندرۆید

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
ku_IQ: تایبەت، دەستگەیشتنی بێسنوور بۆ <em>بابەتەکانی ئێتۆد</em>.

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
ku_IQ: شارەزا

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
ku_IQ: بەشداریکردن

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
ku_IQ: مانگانە 20 <em>بابەتی ئێتۆد</em> بەدەست بهێنە.

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
ku_IQ: شارەزا

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
ku_IQ: بەشداریکردن

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
ku_IQ: دەستگەیشتنی تایبەت بە بەرنامەی بەکاربەریی <em>ئێتۆد</em> بۆ iOS و ئەندرۆید

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
ku_IQ: وەشانی حەفتانەی چاپکراو.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
ku_IQ: مانگانە 5 <em>بابەتی ئێتۆد</em> بەدەست بهێنە.

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
ku_IQ: ئێمە چەندین هەڵبژاردەی گونجاو پێشکەش دەکەین، دەتوانیت بەپێی پێداویستیی پڕۆژەکانت سوودیان لێ وەربگریت.

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
ku_IQ: کارێکی هونەریی ئەندازەیی ئەبستراکتی سپی لە شاری درێسدن، ئەڵمانیا

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
ku_IQ: چۆن کار دەکات

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
ku_IQ: داگرتنی بەرنامەی بەکاربەری

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
ku_IQ: ئەزموونی جیهانی تەلارسازیی بکە.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
ku_IQ: پڕۆژەکانت پیشان بدە.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
ku_IQ: هاوکاریی لەگەڵ تەلارسازەکان بکە.

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
ku_IQ: گەشتە تەلارسازییەکەت ناوازەتر بکە لەگەڵ بەرنامەی بەکاربەریی ئێتۆد.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
ku_IQ: دوگمەی کرداریی لەگەڵ وێنە لەلای ڕاست

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
ku_IQ: هایات ڕیجێنسی سان فرانسیسکۆ، سان فرانسیسکۆ، ئەمریکا

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
ku_IQ: ئەم پڕۆژەیە ژێرخانی پێشانگاکە ناوازەتر دەکات، هەروەها توانای دەستپێگەیشتنیش باشتر دەکات. لەگەڵ ئەوەشدا بۆشاییەکان بە گونجاوی دەهێڵێتەوە لەگەڵ کلتورە دەوڵەمەندەکەی.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
ku_IQ: پێشانگای هونەری — پوختە

[ctx: Pattern title]
en: Project description
ku_IQ: وردەکاریی پڕۆژە

en: Building exterior in Toronto, Canada
ku_IQ: دەرەوەی باڵەخانەیەک لە تۆرۆنتۆ، کەنەدا

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
ku_IQ: دەربارەی ئێمە

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
ku_IQ: ئێتۆد نووسینگەیەکی تەلارسازیی پێشەنگە کە داهێنان و کرداریی تێکەڵ دەکات و ئەزموونێکی مەزنی تەلارسازیی لێ دروست دەکات.

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
ku_IQ: پابەندبوون بە داهێنان و بەردەوامی

[ctx: Pattern title]
en: Hero
ku_IQ: پاڵەوان

en: With asterisk
ku_IQ: لەگەڵ ئەستێرۆکە

en: With arrow
ku_IQ: لەگەڵ تیر

en: Checkmark
ku_IQ: نیشانەی حەوتک

en: Pill
ku_IQ: حەب

en: Arrow icon
ku_IQ: وێنۆچکەی تیر

[ctx: Color name]
en: Contrast
ku_IQ: جیاوازی

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
ku_IQ: پەڕە لەگەڵ وێنەیەکی پان

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
ku_IQ: پەڕە لەگەڵ لاتەنیشت

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ku_IQ: دەستەی وۆردپرێس
