Themes - Twenty Twenty-Three - en to ku_IQ translation catalogue (53 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
ku_IQ: ڕووکاری 2023 بە شێوەیەک دیزاین کراوە، کە سوود لە ئامڕازە نوێیەکانی وردپرێسی 6.1 دەبینێت. ئەم ڕووکارە دەیان جۆر شێواز لەخۆدەگرێت کە لەلایەن ئەندامانی کۆمەڵگەی وردپرێسەوە دروستکراون. جا بتەوێت ماڵپەڕێکی ئاڵۆز یان سادەی ناباو دروست بکەیت، دەتوانیت بە خێرایی و بە شێوەیەکی مۆدێرن/سەردەمیانە لە ڕێگەی گورزە شێوازەکانەوە ئەنجامی بدەیت. یان خۆت بڕۆیتە ناو دروستکردن و دەستکارییەوە.

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
ku_IQ: بەشانازییەوە پشتبەستە بە %s

[ctx: Template part name]
en: Header
ku_IQ: سەرپەڕە

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
ku_IQ: بڵۆگ (جێگرەوە-ئەلتەرناتیڤ)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ku_IQ: بەتاڵ

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ku_IQ: مێتای نوسراوە

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
ku_IQ: سێیەم بۆ دووەم بۆ یەکەمین جێگیر کرا

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
ku_IQ: یەکەمین بۆ دووەم بۆ سێیەم جێگیر کرا

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
ku_IQ: یەکەمین بۆ دووەم بۆ سێیەمین

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
ku_IQ: دووجار گەورەکردنەوە

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ku_IQ: زیاد گەورەکردن

[ctx: Font size name]
en: Large
ku_IQ: گەورە

[ctx: Font size name]
en: Medium
ku_IQ: ناوەند

[ctx: Font size name]
en: small
ku_IQ: بچووک

[ctx: Gradient name]
en: Dots
ku_IQ: خاڵەکان

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
ku_IQ: بنەڕەت بۆ یەکەمین

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
ku_IQ: سێیەمین بۆ دووەم

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
ku_IQ: دووەمین بۆ یەکەمین (بنەڕەت)

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
ku_IQ: یەکەمین بۆ دووەم

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
ku_IQ: تاباز (زۆر گەورە)

[ctx: Font size name]
en: Huge
ku_IQ: زەبەلاح

[ctx: Font size name]
en: Normal
ku_IQ: ئاسایی

[ctx: Font size name]
en: Tiny
ku_IQ: ورد

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
ku_IQ: ژێرپەڕەی بنەڕەتی

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
ku_IQ: پەیوەندییمان پێوە بکە

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
ku_IQ: ئامۆژگاری هیچ پەرتووکێک دەکەن؟

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
ku_IQ: دەستکردن بە کردار

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ku_IQ: پاڵێوی بنەڕەت

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ku_IQ: سێیەمین

[ctx: Color name]
en: Secondary
ku_IQ: دووم

[ctx: Color name]
en: Primary
ku_IQ: سەرەکی

[ctx: Color name]
en: Contrast
ku_IQ: پێچەوانە

[ctx: Color name]
en: Base
ku_IQ: بنچینە

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
ku_IQ: بنەڕەت/یەکەمین بۆ سێیەم

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
ku_IQ: سێیەمین بۆ بنەڕەت/یەکەمین

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
ku_IQ: بنچینە بۆ دووەمین بۆ بنچینە

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
ku_IQ: دووەمین بۆ بنچینە

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
ku_IQ: تاگەکان:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
ku_IQ: له‌لایه‌ن

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
ku_IQ: لە

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
ku_IQ: نوسراوە

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
ku_IQ: مێتای نوسراوە

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ku_IQ: ببورە هیچ نەدۆزرایەوە، تکایە لە وشەیەکی تر بگەڕێ.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
ku_IQ: ناوەڕۆکی بێ ئەنجام شاراوەیە

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
ku_IQ: بۆچوونەکان

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
ku_IQ: بۆچوونی شاردراوە

en: Search
ku_IQ: گەڕان

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
ku_IQ: گەڕان...

[ctx: label]
en: Search
ku_IQ: گەڕان

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
ku_IQ: ئەم پەڕەیە نەدرۆزرایەوە

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
ku_IQ: شاراوەی 404

[ctx: Template part name]
en: Footer
ku_IQ: ژێرپەڕە

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ku_IQ: دەستەی وۆردپرێس
